30 maj 2012

Udka z kurczaka pieczone z warzywami

Jakiś czas temu otrzymałam od swoich rodziców garnek rzymski. Oni byli nim zachwyceni, a ja nie za bardzo wiedziałam co z tą skorupą zrobić . Z pomocą przyszła niezawodna Mama i... wyszukiwarka
google :) Dwa potężne źródła wiedzy. Dzięki pieczeniu w tych naczyniach, mięso jest niesamowicie soczyste, zawsze się udaje i co najważniejsze, nie potrzebujemy dodawać ani kropelki tłuszczu. Aby naczynie służyło nam jak najdłużej i tak jak powinno, powinniśmy pamiętać o tym, by namoczyć je na minimum 30 min. przed użyciem. Druga istotna rzecz, to nigdy nie wkładamy garnka to nagrzanego piekarnika. Zawsze do zimnego. I jeszcze jedno... nie myjemy go żadnymi detergentami. Garnek rzymski wystarczy namoczyć i wyszorować. Jeśli jest bardzo brudny, to ostatecznie możemy użyć odrobiny sody oczyszczonej. Im bardziej będziemy go szanować, tym dłużej będzie nam służył.
Jest zatem pysznie, dietetycznie i zdrowo.
Przepis, który chcę zaprezentować dzisiaj jest niezwykle prosty a efekt końcowy rewelacyjny.


Potrzebujemy:


  • udka z kurczaka ok 3-4 szt (najlepiej z hodowli ekologicznej),
  • 2 średnie marchewki,
  • 2 średnie pietruszki,
  • 2 cm. kawałek selera,
  • preferowane zioła, w tym przypadku są to: tymianek, rozmaryn,
  • sól, pieprz, pieprz cytrynowy, odrobina słodkiej papryki w proszku i czosnku (w tym przypadku też suszony, mielony), 1 łyżeczka vegety natur (można spokojnie pominąć),
  • 1 łyżka sosu sojowego ciemnego
Zaczynamy oczywiście od wyszorowania kurczaka i namoczenia naszej rzymskiej skorupy. Następnie przyprawiamy udka wszystkimi przyprawami i dajemy mięsu odpocząć. Warzywa obieramy, płuczemy i kroimy na dość grube plastry, ok 1 cm.  Gdy nasz garnek się namoczy, czyli po jakiś 30-40 min. wkładamy do niego udka z kurczaka, przekładając plastrami warzyw. Naczynie umieszczamy w zimnym piekarniku i ustawiamy grzanie "góra, dół", temp 200°C i czas 2 godz.

Następnie robimy sobie zieloną herbatkę i relaksujemy się oczekując na obiad.
Proponuję podawać kurczaka z kaszą jaglaną lub z kuskusem. W tym wydaniu zdrowy, zielony akcent stanowi brokuł przygotowany w parowarze.  Oczywiście, żeby nie było tak niebiańsko, wszyscy, którzy są na diecie, zdejmują chrupiącą skórkę z mięska. Smacznego! :)





3 komentarze:

  1. Witam, czy pieczemy pod przykryciem, czy bez? Jutro po raz pierwszy próbuję garnek rzymski, proszę o szybką odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, pod przykryciem, tak jak każdą potrawę z garnka rzymskiego.

      Usuń
  2. Witam, czy pieczemy pod przykryciem, czy bez? Jutro po raz pierwszy próbuję garnek rzymski, proszę o szybką odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń